پروتزهای ژله ای

از دست دادن دندان در اثر بیماری و یا جراحت به معنی آن نیست که شما با یک لبخند زیبا و جذاب خداحافظی کنید دو گزینه جایگزین دندان از دست رفته، کاشت دندان و یا دندان مصنوعی است. ممکن است دندانپزشک شما استفاده از دندان مصنوعی ژله ای را توصیه کند. دندان مصنوعی ژله‌ ای از دندان‌های مصنوعی معمولی نرم‌تر بوده و استفاده از آن‌ها بهترین گزینه برای شما می‌باشد.

در ساخت دندان مصنوعی ترکیبی از پرسلین، رزین های اکریلیک، نایلون و کبالت کروم برای ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرند. پرسلین ماده ترجیحی برای ساخت دندان های پروتز بوده است، اما اخیرا رزین به دلیل وزن و هزینه کمتر جای آن را گرفته است.

پایه اغلب پروتزها از رزین اکریلیک یا کبالت کروم ساخته می شوند. از مزایای استفاده از رزین این است که می توان آن را همرنگ لثه رنگ کرد. اما در عوض در صورتی که پروتز از دست شما بیوفتد، پایه های فلزی کمتر دچار آسیب می شوند. سومین گزینه استفاده از دندان مصنوعی قابل انعطاف ساخته شده از نایلون است.

دندان مصنوعی ژله های از دیگر دندان مصنوعی ها نرم تر است. دندان مصنوعی از دو قسمت تشکیل شده است :

1- در ابتدا پایه : برای ساخت قسمت پایه از اکلریک یا فلز کروم کبالت استفده میشود.که از نظر پزشکان برای ساخت پایه دندان از نایلون استفاده می شود.

2- قسمت دندان از پروسلین استفاده می شود.

مزیت و تفاوت دندان مصنوعی ژله ای

دندان مصنوعی ژله ای از بقیه دندان های مصنوعی بهتر است علت آن :

1-  باید گفت که دندان های مصنوعی معمولی مدت زمان بیشتری طول می کشد که بیمار به آن عادت کند.

2- در اینجا دندان های مصنوعی معمولی درد و تحریک لثه رابه همراه دارد.

3- احتمال شکستن دندان مصنوعی زیاد است.

دندان پزشکان توصیه می کنند  دندان مصنوعی ژله ای  برای کدام یک از بیماران بهتر می باشد زیرا بعضی از بیماران یا نمی خواهند یا نمی تواند از دندان مصنوعی معمولی استفاده کنند. زیرا اینگونه دندان های مصنوعی معمولی با پایه اکلیکی و نیکلی در برخی موارد باعث حساسیت در بیمار می شوند،برای همین پزشکان این نوع دندان را توصیه می کنند.

باید این را متذکر شویم استفاده از دندان های مصنوعی ژله ای مستلزم رعایت بهداشت دندان می باشد و باید آنهارا با مسواک نرم و آب ولرم تمیز کنیم.

مزایای دندان مصنوعی ژله ای

– این نوع از پروتزهای انعطاف پذیرمی باشد و برای بیمارانی که نمی خواهند یا نمی توانند از دندان مصنوعی رایج استفاده کنند راه حل خوبی است. شکننده نبودن از مهمترین مزیت آنها است. در صورتی که از از دستتان بیوفتد به احتمال کمتری ممکن است دچار آسیب شوند.

– در واقع، این نوع پروتز به لثه ها می چسبد و نیازی به چسب یا اتصالات مخصوص برای ثابت ماندن ندارد. مواد مورد استفاده در آن شفاف است و به رنگ طبیعی لثه در می آید. تولید آنها به اندازه پروتزهای معمول زمان بر نیست.

– مهمترین و بهترین مزیت این نوع پروتزها راحتی در استفاده است. بسیاری از بیماران معتقدند که جویدن مواد غذایی با استفاده از آن بسیار راحت تر از دندان مصنوعی معمولی است. برخی از بیماران نیز به رزین اکریلیک یا نیکل حساسیت دارند و نمی توانند از پروتزهای سنتی استفاده کنند. برخی دیگر نیز نمی توانند دهان خود را به قدر کافی باز کنند. دندانپزشک می تواند بسته به شرایط شما بهترین نوع پروتز یا ایمپلنت را توصیه کند.

معایب پروتز ژله ای :

– درست است که دندان مصنوعی ژله ای  انعطاف پذیر وبا افتادن از دست فرد دچار آسیب نمی شوند، اما تمیز کردن آنها به دقت بیشتری نیاز دارد. این نوع پروتز نسبت به مدل های سنتی بیشتر مستعد تجمع پلاک و باکتری است. هر روز باید پروتز خود را از دهان خارج کنید و آن را تمیز کنید.

مراقبت از دندان منصوعی

–  دندان های مصنوعی باید کاملا اندازه باشند تا از مشکلات دندانی، ناراحتی و نیاز به تعمیر جلوگیری شود.

–  دندان مصنوعی باید حداقل یک بار در روز به طور کامل شسته و تمیز شود.

 – اگر دندان مصنوعی روزانه برای مدتی از دهان خارج نشود، استخوان های دهان تحلیل می رود. بنابراین توصیه می شود که یک سوم از شبانه روز یعنی 8 ساعت، دندان ها از دهان خارج شود.

– از خلال دندان برای پاک کردن دندان مصنوعی استفاده نکنید.

– پس از غذا خوردن، دندان مصنوعی را با آب ولرم و صابون تمیز کنید.

– با ماساژ دادن روزانه لثه، بیرون آوردن دندان مصنوعی و غرغره کردن آب نمک لثه هایتان را سالم نگه دارید.

– استفاده از مسواک و خمیردندان ضد جرم برای دندان مصنوعی توصیه نمی شود.

– برای ضد عفونی کردن دندان مصنوعی از روش جوشاندن آن هرگز استفاده نکنید، زیرا ممکن است آسیب جدی ببیند.