image_6483441 (3)

پرسلین یک ماده غیر فلزی و غیر عالی است که خواصی شبیه به شیشه دارد و می تواند به مینای دندان بچسبند. ونیر های پرسلین ظاهر بسیار زیبایی دارند و نسبت به شرایط و محیط دهان و دندان سازگارند. ونیر های لمینت را تنها می توان روی سطح دندان مورد استفاده قرار داد. ضخامت ونیرهای دندان بسته به شرایطی که مورد استفاده قرار می گیرند؛ بین نیم تا ۱.۲ میلی متر متغیرند.

درمان با لمینت سرامیکی را می توان برای اصلاح عیوب دندانی در حد متوسط استفاده کرد و در صورتی که عیوب بسیار جدی مانند خالی بودن جای یک یا چند دندان، تغییر رنگ بسیار شدید تا حد سیاه شدن، تغییر زاویه بسیار زیاد دندان یا به عنوان مثال روی هم افتادن دندان ها نمی توان استفاده کرد. در این شرایط باید از روش‌های دیگری مانند بریج دندان، ایمپلنت دندان یا ارتودنسی دندان بهره برد.

پروتز جایگزین شدن عضوی از بدن با مشابه مصنوعی آن است. یکی از انواع پروتزها پروتز دندان است.

پروتز دندان همان دندان مصنوعی یا تعویض دندان است که دارای انواع مختلفی است، از روکش های ساده ی دندان که برای ترمیم استفاده می شود تا پروتزهای کامل دندان که دندان مصنوعی نامیده می شوند.

از کراون در درمان دندانهایی استفاده می شود که نسج زیادی را از دست داده اند یا تحت درمان اندو قرار گرفته اند.  در این موارد کراون از دندان درمقابل تخریب بیشتر و شکستگی محافظت می کند. معمولا دندانهایی که پس از درمان اندو فقط ترمیم می شوند در مدت زمان دو الی سه سال دچار شکستگی های شدید شده که این مساله باعث کشیده شدن دندان موردنظر می شود.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی نیز خود بخشی جداگانه در علم دندانپزشکی است.اما جزو درمان هایی محسوب می شود که با هدف زیبایی و فرم دهی لبخندی زیبا برای بیمار به کار می رود.ارتودنسی برای اصلاح نامنظم بودن دندان ها بهترین و محافظه کارانه ترین دندان است.به کمک درمان های ارتودنسی می توان تنها آرایش و چیدمان دندان ها و محل فکین را تغییر داد و این درمان ها برای اصلاح بدشکلی و بدرنگی دندان ها کاربردی ندارند.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت به خودی خود یک درمان در گروه درمان های جراحی به شمار می رود اما جزو درمان هایی است که برای بی دندانی های قدامی( نبود دندان در دندان های جلویی بیمار ) به عنوان یک درمان پیش نیاز و کمکی استفاده از آن ضروری است. به کمک این درمان می توان جای خالی یک دندان درون فک را بدون نیاز به تراش دادن دندان های مجاور پر کرد.

روکش دندان چیست؟

دندانی که با شدت آسیب دیده باشد می‌تواند با استفاده از روکش دندان‌ترمیم و پروتز شود. اگر پوسیدگی دندان زیاد باشد و دندان چندین مرتبه پر شده باشد یا دندان به دلیلی مانند عصب‌کشی دندان تیره شده باشد، استفاده از روکش دندان یک روش خوب درمانی است. روکش دندان هم به استحکام دندان کمک می‌کند و هم باعث بهبود ظاهر دندان می‌شود. دندان روکش شده روی پایه کوچکی که درون آن قرار دارد نصب می‌شود.

کامپوزیت ونیر چیست ؟

در این درمان به کمک کامپوزیت ( ماده همرنگ دندان ها ) روی دندان ها پوشیده می شود و به این ترتیب بدشکلی ها و بدرنگی دندان ها کاملا رفع می شود.دندانپزشک مرحله به مرحله کامپوزیت روی دندان ها قرار می دهد و سپس آن را فرم می دهد و در نهایت ساختار یک دندان ایده آل را به وجود می آورد.نکته مثبت در ارتباط با این درمان این است که این دربعضی موارد در این درمان نیازی به تراشیدن دندان وجود ندارد.

اینله و اونله چیست؟

در مواردی که پوسیدگی‌های دندان، تاج دندان را به شدت تخریب کرده است یا زمانی که میزان حفره ایجاد شده در دهان به قدری زیاد باشد که نتوان از روش‌های کلاسیک برای پر کردن دندان استفاده کرد، اینله ها و اونله ها به کار برده می‌شوند. و برای حفظ سلامت ساختار دندان در زمان پروتز و ترمیم دندان آسیب‌دیده یا پوسیده استفاده میشود. جنس اینله و اونله از سرامیک یا کامپوزیت است.

پروتزهای ژله ای چیست ؟

از دست دادن دندان در اثر بیماری و یا جراحت به معنی آن نیست که شما با یک لبخند زیبا و جذاب خداحافظی کنید دو گزینه جایگزین دندان از دست رفته، کاشت دندان و یا دندان مصنوعی است. ممکن است دندانپزشک شما استفاده از دندان مصنوعی ژله ای را توصیه کند. دندان مصنوعی ژله‌ ای از دندان‌های مصنوعی معمولی نرم‌تر بوده و استفاده از آن‌ها بهترین گزینه برای شما می‌باشد.

آخرین دیدگاه‌ها