همه چیز درباره زیبایی دندان

زیبایی دندان نقش قابل توجهی در زیبایی چهره دارد. هرچه دندان‌های شما جذاب‌تر باشند چهره شما نیز مورد پسندتر خواهد بود. به همین دلیل این روزها روش‌های زیبایی دندان محبوب بوده و توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مهمترین این روش‌ها و خدمات می‌توان به لمینت دندان، کامپوزیت، ارتودنسی و…. اشاره کرد. این روش‌ها به ویژه نقش بسیار موثری در زیباسازی دندان‌های جلو دارند.

در این مقاله قصد معرفی انواع خدمات زیبایی دندان را داشته و می‌خواهیم مهمترین ویژگی‌های این روش‌ها را مرور و بررسی نماییم. پس اگر شما هم به دنبال زیباسازی دندان‌های خود به ویژه در ناحیه جلو هستید با ما همراه باشید.

روش‌های ترمیم زیبایی دندان جلو

ترمیم و زیباسازی دندان جلو یکی از مهمترین انواع خدمات زیبایی دندان است که باید حتماً توسط دندانپزشکان حرفه‌ای و مجرب انجام شود. چراکه این ترمیم نقش قابل توجهی در زیبایی چهره داشته و طرح لبخند شما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

در حال حاضر از روش‌های متنوعی برای ترمیم زیبایی دندان جلو استفاده می‌شود و با کمک آن‌ها به رفع عیوب و ایرادات دندان‌ها اقدام می‌گردد. پس روش مناسب ترمیم باید با توجه به نوع آسیب‌های دندانی انتخاب شود.

از آنجایی که دندان‌های جلو در معرض دید بوده و حساسیت بسیار بالایی هم دارند بنابراین باید پیش از انتخاب روش ترمیمی مناسب برای آن‌ها به میزان کافی تحقیق و پرس و جو کنید و کلینیک و دندانپزشک معتبر و با مهارتی را برای این کار در نظر بگیرید.

در غیر این صورت ممکن است نیاز به دوباره کاری داشته باشید و یا آسیب‌های جدیدی را به دندان‌های خود وارد نمایید. از مهمترین دلایل نیاز به استفاده از انواع خدمات زیبایی دندان، می‌توان به پوسیدگی اشاره کرد و یا آسیب‌هایی از قبیل لب پر شدگی دندان، ترک خوردگی، شکستگی و‌…. را نام برد که ممکن است در هر سن و سال و شرایطی ایجاد شوند.

انواع روش‌ها و خدمات زیبایی دندان نیز عبارتند از: سفید کردن، بلیچینگ و لمینت دندان، روکش‌های دندانی، تاج گذاری، بریج و ایمپلنت‌های دندانی، کامپوزیت، طراحی خط لبخند با جراحی لثه، استفاده از نگین دندان و…. شما از هر کدام از این خدمات که ترجیح می‌دهید و در شرایط خاص استفاده کنید و زیبایی را به دندان‌های خود بازگردانید. در ادامه به شرح مختصر برخی از این روش‌ها و خدمات پرداخته‌ایم.

بلچینگ دندان

به طور کلی و به منظور سفید کردن دندان‌ها می‌توان از سه روش اصلی استفاده کرد که عبارتند از ونیر کامپوزیت یا روکش کامپوزیت، لمینت یا روکش سرامیکی و بلیچینگ دندان. از میان این روش‌ها بلیچینگ یکی از مهمترین و پراستفاده‌ترین روش‌های زیبایی دندان‌ها است که طی آن دندان‌های فرد با استفاده از برخی مواد شیمیایی و سفید کننده، سفید و براق خواهند شد.

شما می‌توانید این روش درمانی ساده و بدون خطر را در خانه و یا کلینیک دندانپزشکی و مطب، طی دو یا چند مرحله انجام دهید تا تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد.

طی این روش دندان‌های شما بسته به جنسی که دارند، شدت زردی و…. تغییر رنگ ۲ یا ۳ درجه‌ای پیدا می‌کنند. در واقع شدت سفیدی دندان در این روش نسبت به کامپوزیت و لمینت کمتر است.

طراحی خط لبخند

داشتن لبخندی زیبا و دلنشین، نقش موثری در زیبایی صورت دارد. طراحی لبخند زیبا از ترکیب اجزای صورت و دندان‌ها ناشی می‌شود. پس باید شکل و حالت صورت، رنگ پوست، فرم لب‌ها و گونه، طرح لثه، فرم، رنگ و وضعیت دندان‌های فرد با یکدیگر تناسب کافی داشته باشند تا طرح یک لبخند زیبا شکل بگیرد.

در حقیقت می‌توان گفت ترکیب این اجزا شکل دهنده یک نوع منحنی است که به آن خط لبخند گفته می‌شود. در طراحی خط لبخند دندانپزشک و متخصص باید به تمامی این نکات توجه داشته باشد که آن هم نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد.

به عبارت دیگر، اصلاح طرح لبخند و یا طراحی لبخند به مجموعه‌ای از درمان‌های زیبایی اطلاق می گردد که در نهایت لبخندی زیبا را شکل می‌دهند. در این فرایند لثه‌هایی که بد شکل بوده و یا ناصاف هستند اصلاح می‌گردند و یا دیگر مشکلات دندان‌ها برطرف می‌شود. طی این روش طول، عرض، رنگ و شکل دندان‌ها نیز تغییر می‌کند تا ظاهر شما جذاب‌تر و شاداب‌تر گردد.

در واقع در فرایند طراحی خط لبخند تنها زیبایی دندان ملاک عمل قرار نمی‌گیرد. بلکه طی این اقدامات بسیاری از مشکلات دندان‌ها نیز تشخیص داده شده و برطرف می‌گردند. پیش از آغاز به این کار هم پزشک متخصص با کمک تکنولوژی‌های نو، دندان و فک شما را معاینه می‌کند و سلامت دهان و دندان شما را بررسی می‌نماید تا پوسیدگی و یا بیماری لثه نداشته باشید.

اگر با این مشکلات روبرو هستید باید پیش از اقدام به طراحی خط لبخند این مشکلات برطرف گردند. در شرایط حاضر طراحی خط لبخند با جراحی لثه یکی از مهمترین انواع خدمات زیبایی دندان است.

همان‌طور که می‌دانید مشکل بسیاری از افراد پیدا شدن بخش وسیعی از لثه در موقع صحبت کردن و یا خندیدن است. این افراد می‌توانند این مشکل خود را با جراحی لثه و افزایش طول تاج دندان‌ها برطرف ساخته و نقش قابل توجهی در زیبایی دندان‌ها و لبخند خود داشته باشند.

کامپوزیت دندان

شما می‌توانید از روش کامپوزیت سرامیکی به منظور سفید کردن دندان‌ها و زیباتر ساختن آن‌ها استفاده کنید و یا ایرادات جزئی در دندان‌های خود را برطرف سازید. طی این روش ونیرهای کامپوزیت از جنس سرامیک بر روی سطوح دندان‌های شما جای می‌گیرند.

واقع شدن این پوسته نازک بر روی دندان‌ها کمک می‌کند تا سفیدتر و براق‌تر به نظر برسند و یا اگر مشکل لب پریدگی، ترک‌های جزئی، تغییر رنگ، فاصله میان دندان‌ها، کوچک و یا بزرگ بودن بیش از حد دندان و…. دارید برطرف شود. در حال حاضر زیبایی دندان جلو با کامپوزیت‌های سرامیکی با افزایش قابل توجهی روبرو شده و بیشتر افراد آن را روش زیبایی دندان بدون ارتودنسی به شمار می‌آورند.

چراکه در برخی از مواقع که کجی دندان‌ها و یا نامرتبی آن‌ها بسیار جزئی است، امکان برطرف ساختن این ایرادات با کمک کامپوزیت‌های سرامیکی و یا لمینت و روکش وجود دارد. در این شرایط، لازم نیست درمان ارتودنسی را انجام دهید. اما اگر کجی دندان‌ها بیش از حد معمول باشد و نتوانید با کمک این روش‌ها این مشکلات را برطرف کنید، باید حتماً روش ارتودنسی را مورد استفاده قرار دهید.

روکش دندان برای زیبایی

اگر می‌خواهید به ترمیم زیبایی دندان جلو دست بزنید می‌توانید روکش دندان را برای این کار در نظر بگیرید. این روکش‌ها به نحوی طراحی و ساخته می‌شوند که می‌توانند سطوح آسیب دیده دندان‌ها را به طور کامل پوشش دهند و آسیب‌های پیش آمده را برطرف سازند.

این روش سالیان سال است که مورد استفاده متقاضیان زیبایی دندان قرار می‌گیرد و بسیاری از افراد از آن رضایت خاطر کافی دارند. با این حال پس از انجام این روش زیبایی دندان، باید به آن به طور مداوم رسیدگی کرده و نکات و قواعد بهداشتی در خصوص دهان و دندان را رعایت کنید.

ایمپلنت دندان و کاشت

ایمپلنت که به آن کاشت دندانی نیز گفته می‌شود یکی از مهمترین روش‌های ترمیم زیبایی دندان جلو است. این روش قطعی و دائمی نقش قابل توجهی در زیبایی و اصلاح طرح لبخند شما دارد و بسیاری از افراد آن را مورد استفاده قرار می‌دهند.

طی این روش زیبایی دندان‌های از دست رفته و یا شکسته به صورت مجدد بازیابی خواهند شد و فضاهای خالی میان آن‌ها به طور کامل پوشانده می‌شود. با کمک این روش ترمیم و زیبایی دندان می‌توانید علاوه بر اصلاح مشکلات و عیوب دندان‌ها مشکلات تلفظی و گفتاری خود را نیز کاهش داده و یا بد شکلی‌های فک و دندان را از بین ببرید. این راهکار نقش قابل توجهی در کاهش عفونت‌های دهان و دندان دارد.

عمل زیبایی دندان خرگوشی

دندان‌های خرگوشی به دندان‌هایی گفته می‌شود که در جلو واقع شده و قد و اندازه آن‌ها از دیگر دندان‌های جلویی بلندتر است. بلندتر بودن قد این دندان‌ها نسبت به بقیه باعث می‌شود تا چهره شما جذاب‌تر به نظر برسد. این مدل طرفداران و محبوبیت بسیار زیادی هم دارد.

هرچند اگر اندازه دندان‌های جلو بیش از حد بلندتر از سایر دندان‌ها باشد نگرانی‌هایی ایجاد کرده و باید به درمان آن اقدام گردد تا ارتفاع آن کاهش داده شود. در این صورت با چهره فرد و نوع لبخند او هماهنگ و متناسب خواهد شد. چراکه باید دندان‌های بالا و پایین شما کاملاً ردیف و هماهنگ باشند تا به افزایش زیبایی چهره و جذابیت لبخند کمک کنند. در غیر این صورت نیاز به درمان و اصلاح دارند.

برای درمان این نقص از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از آن‌ها کامپوزیت است که در آن از مواد هم رنگ با دندان استفاده می‌شود و ارتفاع مناسب برای دندان‌های جلو فراهم می‌گردد. با استفاده از روش لمینت دندان نیز می‌توانید این دندان‌ها را ترمیم نموده و ایراداتشان را اصلاح نمایید.

لمینت دندان

لمینت دندان که به آن لامینت نیز گفته می‌شود یکی از مهمترین روش‌های ترمیم زیبایی دندان جلو و پرطرفدارترین انواع خدمات زیبایی دندان است که به شکل‌های کامپوزیتی و سرامیکی انجام می‌شود. با استفاده از این روش می‌توانید بسیاری از آسیب‌های دندانی خود را برطرف و اصلاح سازید.

از مهمترین این آسیب‌ها می‌توان به لب پر شدگی، پریدگی، رنگ گرفتگی و… اشاره کرد. با کمک این روش می‌توانید فواصل ایجاد شده میان دندان‌های خود را نیز پر کرده و یا زردی، بد رنگی، جرم گرفتگی، به هم ریختگی‌های دندانی و… را اصلاح و ترمیم کنید.