دکتر ضیایی

بازسازی دندانهای به شدت تخریب شده

20/04/21

بازسازی دندان های به شدت تخریب شده

دندان با لایه سختی به نام مینا پوشیده و محافظت می‌شود اما باز هم ممکن است در اثر عوامل مختلف مانند وارد آمدن نیروهای شدید و یا ضربه های ناگهانی و یا پوسیدگی گسترده دچار آسیب شده و بخشی از ساختار آن تخریب شود. در چنین شرایطی باید دندان با درمان‌های دندانپزشکی متناسب با شرایط، ترمیم شود.روشهای اصلی ترمیم دندان شامل ترمیم با آمالگام(فلزی) و ترمیم با کامپوزیت(همرنگ دندان) و پست و کور(برای دندانهای عصب کشی شده) می باشد.

درمان چگونه ترمیم می‌شود؟

در صورتی که دندان به هر دلیلی دچار شکستگی، ترک ‌خوردگی شده و یا لب پر شده باشد، باید هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت آسیب گسترش یافته و ممکن است دندان عفونت کند.ترمیم دندان معمولا در یک جلسه و همرته با بی حسی انجام می شود.امروزه با توجه به پیشرفت فناوری مواد دندانپزشکی ، بیشتر دندانها را می توان به خوبی و با ماندگاری بالا با استفاده از کامپوزیت ترمیم کرد.ترمیم های کامپوزیتی علاوه بر ظاهر زیباتر،نیاز به تراش کمتری از دندان دارند و احتمال جداشدن آنها از دندان نسبت به ترمیم های آمالگام خیلی کمتر است.

ترمیم کردن دندان با کامپوزیت یا روش باندینگ رزین :

در صورتی که گوشه کوچکی از دندان لب پر شده و این شکستگی تنها محدود به مینا باشد،  می‌توان با مواد پر کننده آسیب را ترمیم نمود. در صورتی که دندان آسیب دیده در ناحیه جلوی دهان و در معرض دید قرار داشته باشد احتمالاً دندانپزشک برای ترمیم آن از مواد هم رنگ دندان به نام رزین کامپوزیت استفاده می‌کند. به این درمان باندینگ گفته می‌شود. در باندینگ نیازی به بی‌ حس کردن دندان نیست. ابتدا دندانپزشک سطح دندان را با ژل مخصوصی اسید خراشی میکند تا پیوند بین دندان و مواد پر کننده، محکم‌تر باشد. سپس مواد باندینگ به سطح دندان مالیده می‌شود. پس از آن ترمیم شکل دهی می‌شود تا کاملاً شبیه به دندان طبیعی باشد و در نهایت با تاباندن نور مخصوصی مواد فعال و سخت می‌شود.

روکش کردن دندان:
در صورتی که بخش بزرگی از دندان شکسته باشد خواه علت آن وارد آمدن ضربه و یا پوسیدگی گسترده باشد، بخش‌های آسیب‌ دیده تراشیده شده و بر روی ساختار باقی مانده دندان کلاهکی به نام تاج مصنوعی یا روکش قرار می‌گیرد. روکش کاملاً شبیه تاج طبیعی دندان بوده و از نظر زیبایی و عملکرد در واقع جایگزین آن می‌شود تا از ساختار باقی مانده دندان محافظت نماید. روکش ممکن است از جنس فلز، سرامیک، فلز سرامیک (پی اف ام) و یا زیرکونیا ساخته شود. نوع روکش مورد استفاده بستگی به موقعیت دندان در دهان و شرایط بیمار دارد.

در صورتی که تمامی سطح روی دندان شکسته باشد اما هنوز ریشه سالم باشد، دندان‌پزشک ممکن است عصب‌ کشی انجام داده و از یک میله یا پست برای تقویت دندان استفاده کند. در این روش میله در داخل مجرای ریشه قرار می‌گیرد تا روکش قرار گرفته بر روی دندان را نگه دارد.

پست   Post :
در دندانهاييكه به شدت تخريب شده يا شكسته‌اند و از تاج دندان فقط 2-1میلیمتر باقي مانده است از “پست”كه يك ميله از جنس‌هاي مختلف است و در ريشة دندان فرو مي‌رود و مي‌چسبد استفاده شده، تاج دندان را روي آن بازسازي مي‌كنند. در حقيقت چون از تاج دندان مقدار خيلي كمي باقي مانده است ديگر هيچ ترميم يا روكشي روي آن گير نمي‌كند و كنده مي‌شود. بنابراين براي تأمين گير روكش يا مادة ترميمي تاج دندان؛ از اين ميله كه محكم داخل ريشه چسبيده و امتداد آن در حد 3-2میلیمتر بيرون آمده استفاده مي‌شود. انواع مختلفي دارد ولي جديدترين نوع آن “فایبر پست”ها هستند . كه هم باعث استحكام بيشتر ريشه دندان مي‌شوند و هم زمان كار را كوتاه مي‌كنند و همرنگ دندان هم هستند. لازم به ذكر است دنداني كه نيازمند قراردادن “پست “در آن است حتماً بايد درمان ريشه (عصب كشي) شده باشد.

پست وكور Post & Core :
دندانهايي كه به شدت از بين رفته‌اند و فقط ريشة آنها سالم مانده است را مي‌توان با اين روش بازسازي و روكش كرد. «پست وكور» در واقع يك تاج دندان فلزي با يك انتهاي ميله‌اي شكل است كه با قالبگيري از دندان باقي مانده و ريشة آن ساخته مي‌شود. سپس اين تاج جايگزين تاج از دست رفتة دندان شده (Core) و انتهاي ميله مانند آن (post) داخل ريشه دندان قرار گرفته، چسبانده مي‌شود. در نهايت روي اين مجموعه را يك روكش مي‌پوشاند تا شكل  و ظاهر دندان بازسازي شود.

لمینیت یا ونیر:

مهمترین کاربرد لامینیت یا ونیر ، در زیباسازی دندانها ست که با استفاده از آن فرم ، ابعاد و رنگ دندان را می توان تغییر داد.البته در صورتی که دندان جلویی ترک خورده و یا لب پر شود هم می‌توان آن را با لمینت یا ونیر ترمیم نمود. ونیر پوسته نازکی از جنس پرسلین ( سرامیک )هم رنگ دندان و یا رزین کامپوزیت است که تمامی سطح جلوی دندان را می‌پوشاند. برای این کار ابتدا دندان کمی تراشیده می‌شود تا فضای لازم برای اضافه شدن ونیر فراهم شود. سپس از دندان قالب گیری شده و بر اساس آن ونیر ساخته می‌شود. پس از این که ونیر آماده ‌شد، به سطح دندان چسبانده می‌شود.لامینیت های کامپوزیتی نیاز به قالبگیری ندارند و مستقیما روی دندان شکل دهی و ساخته می شوند.

عصب‌ کشی یا درمان ریشه:
در صورتی که شکستگی دندان بزرگ باشد و به بخش مرکزی دندان که به آن پالپ گفته می‌شود برسد باید عصب ‌کشی انجام دهید. پالپ بخش مرکزی دندان است که رگهای خونی، عصب ها و بافت همبند در آن قرار دارند. در صورتی که دندان درد بگیرد، تغییر رنگ داشته باشد یا به غذاهای سرد یا داغ حساسیت نشان دهد ممکن است نشان دهنده نیاز به عصب ‌کشی باشد. پس از عصب ‌کشی ممکن است برای محافظت از دندان روکش بر روی آن قرار داده شود اما در صورتی که هنوز بخش زیادی از دندان باقی مانده باشد تنها پر کردن دندان کافی است.